Blog

SRDCOVÁ PREVIERKA

V jednom nemenovanom médiu (časopis ZDRAVIE špeciál) sme zachytili tento zaujímavý a rýchly "srdiečkový" test. 
Vyskúšajte sa ;) A môžete aj zdieľať, nech robíme osvetu spoločne ;) 
P.S.: Veľa užitočných informácií o srdcovo-cievnych ochoreniach si môžete prečítať v našom BLOGu nižšie.

Dokumenty na stiahnutie

SRDCOVÁ PREVIERKA ( 0,25 MB)

Na slovíčko s novým hlavným lekárom v Kúpeľoch Sliač, MUDr. Ľubošom Kekeňákom

Počas leta sa u nás zmenilo obsadenie pozície „hlavný lekár“. Hlavným lekárom sa stal mladý, ale fantastický lekár s množstvom skúseností, moderným pohľadom na medicínu a čo je najhlavnejšie s prístupom, ktorý by mal mať každý lekár. Svoju profesiu totiž neberie ako povolanie, ale ako poslanie.

MUDr. Kekeňák v rokoch 1999 – 2005 študoval na Lekárskej fakulte UK v Bratislave. Lekársku prax získaval nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pôsobil na Internej klinike LFUK a UNB v Bratislave, na Klinike Idar-Oberstein (Nemecko), MEDIAN Reha-Zentrum / Kardiologická rehabilitačná klinika (Nemecko), Klinik Höhenried / Kardiologická rehabilitačná klinika (Nemecko). Okrem tejto praxe má na svojom konte aj atestáciu z vnútorného lekárstva a viacero doplnkových kurzov.

Pána doktora sme po jeho príchode aj trochu vyspovedali.

1. V čom sú výnimočné Kúpele Sliač a prečo ich navštíviť?
Jedinečnosť Kúpeľov Sliač nie je len celoslovenská ale aj celosvetová. Vo svete sa nachádza len málo miest s podobným zložením liečivej minerálnej vody. Sliačska minerálna voda ako aj žriedlový plyn majú vysoký podiel oxidu uhličitého. Je to práve ideálne chemické zloženie a jedinečná izotermická teplota, ktoré robia sliačsku vodu unikátnou. Prírodný žriedlový plyn využívajú Kúpele Sliač dokonca ako jediné na Slovensku. Ich účinky sú širokospektrálne. Okrem rozšírenia ciev a protibolestivého účinku, zvyšujú obranyschopnosť organizmu, navodzujú psychickú a fyzickú relaxáciu ako aj mnoho ďalších priaznivých efektov.
2. Prírodné liečivé zdroje alebo lieky?
Oboje, kúpeľnú liečbu vidím ako doplnkovú liečbu k liekom, ktoré sú pre klienta potrebné. Idú teda akoby „ruka v ruke“. Okrem toho počet nežiadúcich účinkov kúpeľnej liečby môže byť rádovo nižší ako pri liekoch.
3. Je prevencia dôležitá?
Prevencia je podľa mňa jednou z najdôležitejších zložiek medicíny. Podľa niektorých zdrojov viac ako 50% zníženie úmrtnosti na srdcovocievne ochorenia je dôsledkom zmien v rizikových faktoroch, a to je v medicíne obrovské číslo.

Na záver si pozrite pár fotiek z jedinečných procedúr.
O ich účinkoch sa dočítate tu: http://www.spa-sliac.sk/?kupelne-procedury.html

Tešíme sa na Vás v kúpeľoch Vášho srdca.

Liečivé pramene v Kúpeľoch Sliač

O liečivých prameňoch v Kúpeľoch Sliač sa toho už popísalo mnoho. Vďaka ich liečivým účinkom a jedinečnému zloženiu sa stali celosvetovo známe a uznávané.

Viete však akým spôsobom sa tento liečivý poklad zachytáva a dostáva z útrob zeme na povrch, aby sme ho mohli využívať?

Spôsoby sú dva:

1. Typ zachytenia VRT

Môžeme si ho predstaviť ako trúbku zavŕtanú do zeme, prostredníctvom ktorej sa liečivá voda dostáva na povrch (viď. obr.1).

2. Typ zachytenia ZVON

Je veľmi zaujímavým a jedinečným typom vrtu. Vo vopred stanovenej hĺbke sa vytvorí tzv. zvon, v ktorom sa liečivá voda kumuluje z množstva malých prameňov a prostredníctvom potrubia sa dostáva na povrch (viď. obr.2).

Veľa liečivej vody na malom priestore...

Výdatnosť prameňov závisí hlavne od množstva podzemnej vody, ktorá sa nachádza v geologickom podloží danej oblasti. Geologické podložie Kúpeľov Sliač je výnimočné tým, že na veľmi malom území sa nachádza 5 prameňov,  ktoré majú odlišné minerálne zloženie.

Informácie o jednotlivých prameňoch: typ zachytenia, hĺbka, zloženie vody a ich účinky nájdete v galérií pod textom.


Hlavné faktory, ktoré spôsobujú srdcovo – cievne ochorenia

Najčastejšou príčinou úmrtia Slovákov sú srdcovo-cievne ohorenia. Aké sú však faktory, ktoré ich spôsobujú?

• nedostatok fyzickej aktivity,
• fajčenie,
• nadváha a obezita,
• vysoký krvný tlak,
• vysoká hladina cholesterolu,
• nedostatočná najmä prevencia.

Až deväť z desiatich Slovákov má minimálne jeden rizikový faktor pre vznik nejakého kardiovaskulárneho ochorenia. Alarmujúci je fakt, že čoraz viac detí, najmä vo veku puberty je obéznych.

Rozoberme si uvedené faktory jednotlivo:

Faktor „nedostatok fyzickej aktivity“ je zvýraznený tučným, lebo podľa vedcov je rozsah problému taký, že sa rovná pandémií. Na základe jednej z mnohých štúdií nedostatok pohybu spôsobuje vo svete rovnaký počet predčasných úmrtí ako fajčenie. Väčšinu dňa strávime bez pohybu (presedíme ho). Dospelí v práci a deti v škole, aby sme potom prišli domov a znovu si sadli pred televízor alebo za počítač. Pritom zvýšiť pohybovú aktivitu nie je nič zložité. Odporúčaný čas venovaný aktívnemu pohybu je 30 minút denne. Pod tým môžeme rozumieť aj veľmi jednoduchú aktivitu akou je prechádzka, bicyklovanie, beh alebo plávanie. Ak máte v dome výťah, začnite chodiť po schodoch alebo sa prejdite pešo do potravín atď. Možností je neúrekom.
 
Fajčenie - prieskum Eurobarometra ukazuje, že na Slovensku je menej fajčiarov, ako je priemer Európy, a ich počet klesá. V súčasnosti aktívne fajčí každý piaty dospelý Slovák. Fajčenie dočasne zvyšuje krvný tlak, zrýchľuje srdcovú činnosť, spôsobuje kôrnatenie ciev, zvyšuje hladinu cholesterolu, zužuje krvné cievy a asi najväčším rizikom je infarkt. Ten, kto vyfajčí balíček cigariet denne, je ohrozený infarktom dvojnásobne častejšie ako ten, kto nikdy nefajčil.

Faktory nadváha, obezita, vysoký krvný tlak a vysoká hladina cholesterolu úzko súvisia s nedostatkom fyzickej aktivity. Ideálnu hmotnosť jednotlivca dostaneme, keď od svojej výšky v centimetroch odpočítame 100. Navyše nadbytočný cholesterol spôsobuje počiatočné štádium rozšírenej choroby – arteriosklerózy. S tým súvisí aj riziko vzniku infarktu a náhlej cievnej mozgovej príhody. Každý človek starší ako dvadsať rokov by si raz za päť rokov mal dať zmerať hladinu cholesterolu a pamätať si, že nemá prekročiť 5 mmol/l. Každodenné stravovacie návyky sú veľmi dôležité a preto si vyberajme jedlá s nízkym celkovým obsahom tukov, s vysokým obsahom vlákniny a s nízkym obsahom cholesterolu. Patrí sem hlavne surová zelenina, najmä cibuľa, pór, cesnak, ďalej ovocie, a to predovšetkým jablká. Veľmi dobré sú aj strukoviny (fazuľa), celozrnné pečivo pre vysoký obsah vlákniny. Z mäsa sa odporúča iba hydina, králik, ryby, a to najmä morské. Mliečne výrobky cholesterol obsahujú, preto pri ich konzumácií musíme dať prednosť nízkotučným výrobkom pred smotanovými.

Prevencia je dôležitým faktorom a zároveň je aj značne zanedbávaná. Ľudia o prevencií takmer vôbec neuvažujú. Väčšinou vyhľadajú lekára až keď už je problém na svete. Príznaky srdcových ochorení sa môžu u žien a mužov odlišovať. Medzi najbežnejšie príznaky patria: bolesť na hrudníku, rýchle búšenie srdca (tachykardia), pomalý tlkot srdca (bradykardia), dýchavičnosť, bolesť, znecitlivenie, slabosť alebo chlad v končatinách, závraty, nezvyčajná únava, potenie. V Kúpeľoch Sliač sa môžete dozvedieť od nášho profesionálneho zdravotníckeho personálu ešte o mnoho viac a pobytom jednoznačne prispejete k spomínanej prevencií.

Na záver stručné zhrnutie :) Aby sme predišli riziku vzniku srdcovo-cievneho ochorenia, zvýšme pohybovú aktivitu, nefajčime, stravujme sa zdravo a nepodceňujme prevenciu.

Najčastejšou príčinou úmrtia Slovákov sú srdcovo-cievne ochorenia (choroby obehovej sústavy).

Srdcovo-cievne ochorenia v číslach

Podľa údajov NCZI boli srdcovo-cievne ochorenia príčinou viac ako 48 % z celkového počtu 53  826 úmrtí v roku 2015, t.j. 25 906 úmrtí. Zároveň boli srdcovo-cievne ochorenia aj najčastejšou príčinou hospitalizácie. V roku 2015 bolo pre srdcovo-cievne ochorenia indikovaných 188 671 hospitalizácií (počet hospitalizácií vrátane prekladov). V porovnaní s predošlými rokmi bol zaznamenaný mierny pokles, ale uvedené čísla sú stále veľmi vysoké. Z diagnóz je v rámci kardiovaskulárnych ochorení veľmi nebezpečný vysoký krvný tlak (hypertenzia). Výsledky zisťovaní European Health Survey (EHIS) za obdobie 2014 ukázali, že hypertenziou trpí každý štvrtý občan Slovenska (25,8% obyvateľov). Zarážajúci je aj počet predpísaných liekov v súvislosti s liečbou kardiovaskulárnych ochorení. V roku 2015 bolo podľa údajov NCZI na liečbu kardiovaskulárnych ochorení predpísaných neuveriteľných 28 381 650 kusov liekov. 

Zdravie je jednou z najdôležitejších a nenahraditeľných hodnôt v ľudskom živote. V hodnotovom rebríčku človeka sa spravidla nachádza na poprednom mieste. Nezanedbávajme svoje zdravie a starajme sa o seba čo najdôkladnejšie. V Kúpeľoch Sliač sme na túto problematiku odborníci. Na čele s našim špičkovým tímom lekárov a zdravotníkov sme pripravení pomôcť Vám či už v prípade problémov so srdcovo-cievnymi ochoreniami alebo s ich prevenciou. Poradíme Vám ako si správne nastaviť resp. zmeniť životný štýl, aby Vaše srdce a telo bolo silné a zdravé. S prispením svetovo unikátnej liečivej sily Kúpeľného prameňa by ste sa mali cítiť lepšie už po absolvovaní jedného pobytu. Príďte sa o tom presvedčiť a vyberte si z našej bohatej ponuky pobytov, ktorú nájdete tu:
http://www.spa-sliac.sk/?kupelne-pobyty.html
http://www.spa-sliac.sk/?pobyty-seniori.html

O hlavných faktoroch, ktoré majú najväčší vplyv na srdcovo-cievne ochorenia si napíšeme v ďalšom príspevku. 

Herečka Mária Kráľovičová v Kúpeľoch Sliač oslávila svoje jubileum a otvorila Park velikánov.

Charizmatická herečka Mária Kráľovičová, ktorej dnes nikto nepovie inak ako Marína, podľa rovnomenného diela od Andreja Sládkoviča, oslavuje v tomto roku krásne, 90. ročné jubileum. Sériu osláv zakončila symbolicky na Sliači, kde Andrej Sládkovič počas svojho pôsobenia napísal unikátnu báseň Marína venovanú jeho nenaplnenej láske Máríne Pischlovej.

Oslava začínala v sobotu, 17.06.2017, o 16:00 hod. otvorením Parku velikánov v Kúpeľoch Sliač a odhalením troch originálnych lavičiek, z ktorých každá má iný dizajn a budú dominantami Park velikánov. Ako prvá bola odhalená práve „Marínina lavička“ venovaná Maríne (Márií Kráľovičovej). Pokračovalo sa „lavičkou zaľúbených“ venovanej slávnemu slovenskému spisovateľovi Andrejovi Sládkovičovi a treťou bola „babičkina lavička“ venovaná nezabudnuteľnej autorke Božene Nemcovej. Obaja spisovatelia sa v Kúpeľoch Sliač liečili a Park velikánov by sa mal rozrastať naďalej v súvislosti s ďalšími slávnymi osobnosťami, ktoré si uctíme ich vlastnou lavičkou.

Po otvorení Parku velikánov sa účastníci v Kúpeľoch Sliač presunuli na kolonádu KH Palace a pokračovalo sa oslavou nádherného, 90-ročného jubilea Márie Kráľovičovej. Pre tak vzácnu osobnosť bol pripravený aj náležitý program. Svojimi vystúpeniami si ju uctili umelci z okolia a medzi gratulantov patrili osobnosti ako Jozef Oklamčák, Mária Reháková či Jozef Golonka. Na záver si pani Mária Kráľovičová za spevu všetkých gratulantov prevzala narodeninovú tortu, o ktorú sa podelila so všetkými zúčastnenými. Pevne veríme, že pani Kráľovičová si z Kúpeľov Sliač odniesla krásny zážitok a svoju lavičku v Parku velikánov bude navštevovať ešte dlhé roky. 

Oslava a otvorenie Parku velikánov boli súčasťou podujatia Sliačskeho kúpeľného kultúrneho leta, ktoré Kúpele Sliač organizujú v spolupráci s mestom Sliač. Počas celého leta budú pre Vás pripravené pravidelné kultúrne podujatia. 
Program Sliačskeho kúpeľného kultúrneho leta nájdete tu:
http://www.spa-sliac.sk/?skl.html