Blog

775. výročie prvej zmienky o Kúpeľoch Sliač - DEŇ PRAMEŇOV 18.5.2019

Najstaršia história

Dnešné Kúpele Sliač sú známe už vyše 775 rokov vďaka liečivým účinkom minerálnych vôd. Pozoruhodné termálne a minerálne pramene uprostred močaristých lúk a strání nad dedinou Rybáre vzbudzovali už v dávnych časoch záujem nielen okolitého ľudu, ale i učencov a pisateľov.

Nevysvetliteľná príčina náhleho uhynutia vtákov a zvierat v okolí prameňov vzbudzovala bázeň poverčivého ľudu. Voľný kysličník uhličitý, ktorým bolo celé okolie prameňov zamorené, bol dlho tajomstvom i pre učencov dávnych čias. Preto niet divu, že pre tieto vlastnosti pútali sliačske pramene pozornosť už pred stáročiami.

Navštívil ich aj uhorský kráľ Matej Korvín so svojou manželkou a družinou či vzdelanec Matej Bel. Medzi ľuďmi kolovala povesť, že tam, kde sa nachádzajú kúpele, bola kedysi jama s teplou vodou, v ktorej sa raz staršia žena, trpiaca na vodnatieľku, namáčala ľan. Nohy ponorené do vody jej vraj po vyjdení z jazierka odpuchli. Toto potom opakovala dovtedy, kým sa úplne nevyliečila. Takto nejako sa rozšírila správa, že rybárska voda má liečivú silu.

Najstaršia písomná zmienka o sliačskych prameňoch pochádza z roku 1244, z čias kráľa Bela IV., keď bol Zvolen povýšený na slobodné kráľovské mesto. V privilégiu mesta sa pri opise jeho okolia a vytyčovaní hraníc chotára spomínajú i minerálne pramene na ľavom okraji rovinatého úvalu Hrona. Miestni obyvatelia ich nazývali Teplicami.

Rozvoju kúpeľov Sliač napomáhala dobrá povesť, ktorá sa o týchto kúpeľoch šírila. Podľa súdobej literatúry a archívnych dokumentov prví hostia začali prichádzať do rybárskych kúpeľov za účelom osvieženia, ale aj liečenia už v druhej polovici 17. storočia. Až v 18. storočí boli oficiálne uznané za liečivé.

Kúpele prechádzali viacerými vlastníckymi zmenami. Vlastnilo ich Uhorsko, ale aj účastinárske spoločnosti z Banskej Bystrice a Viedne. Ich rozvoj sa však nezastavil a pokračoval ďalej. Vyrástli desiatky nových budov, zveľaďovali sa parky a záhrady, pribúdali tisícky spokojných návštevníkov. Ich zvuk sa rozliehal i za hranicami Uhorska a potvrdzovalo sa stále platné „Vaše srdce sa cíti najlepšie na Sliači...“.

Od polovice 15. storočia sa o sliačskych prameňoch zmieňuje mnoho významných učencov a spisovateľov, napríklad: Aeneas Sylvius – apoštolský nuncius na dvore kráľa Mateja Korvína v Budíne, Juraj Agricola – hlavný mešťanosta a mestský „fyzikus“ mesta Banskej Štiavnice, Juraj Wernher – „otec uhorskej balneografie“ a mnohí ďalší.

Liečivé pramene

Vo svete sú známe iba tri ďalšie miesta (Argentína, Austrália, Španielsko), v ktorých vyvierajú, tak ako v kúpeľoch Sliač, minerálne pramene prirodzenej izotermickej teploty s vysokým obsahom kysličníka uhličitého.

Prameň Kúpeľný vyviera priamo pod Kúpeľným domom a bez ďalšieho neprirodzeného zásahu sa využíva na všetky liečebné a rehabilitačné účely. Prírodná liečivá voda je stredne mineralizovaná, teplá, uhličitá, síranovo-hydrogénuhličitanová, vápenato-horečnatá, so zvýšeným obsahom horčíka a flóru. Kúpeľný prameň má preukázateľné vysoké liečebné účinky pri ochoreniach srdcovo-cievneho systému, pohybového ústrojenstva, gynekologických ochorení a onkologických ochorení po skončení komplexnej onkologickej liečby.

Prameň Štefánik (v minulosti Jozef) je najstudenším prameňom s vysokým obsahom kysličníka uhličitého a železa. Je vhodný na podporu trávenia a pri chudokrvnosti. Najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1959. Pôvodné pomenovanie dostal podľa arcikniežaťa Jozefa Habsburgského, ktorý sa tu liečil. V druhej polovici 19. storočia plnili vodu tohto prameňa do fliaš a ako liečivú ju predávali po celkom Rakúsko-Uhorsku.

Prameň bystrica (pôvodne Dorothea) je odporúčaný pri ochoreniach žalúdka. Pôvodne išlo iba o obyčajnú studňu, na povrchu opatrenú zábradlím. Kúpeľní hostia a iní návštevníci si z nej naberali vodu tým spôsobom, že pohár uviazaný na dlhej šnúrke spúšťali do studne. Neskôr postavili nad prameň pumpu, ktorou sa voda čerpala a studničné dievčatá ju podávali hosťom.

Prameň Lenkey napomáha pri ochoreniach štítnej žľazy a očí. Najstaršia písomná zmienka o ňom pochádza z druhej polovice 15. storočia. Až do povrchových úprav boli výpary prudko jedovatými a nebezpečnými, pretože prameň vyvieral v uzavretom priestore malej jaskyne, čím vznikla silná koncentrácia CO2 plynu.

Prameň Adam slúži na liečbu ochorení močového mechúra. V roku 1834 prameň upravil prírodovedec a milovník sliačskej prírody Acacius Lenkey.

Pri príležitosti 775. výročia prvej zmienky o liečivých prameňoch sa bude dňa 18.05.2019 v Kúpeľoch Sliač konať, už tradičný, DEŇ PRAMEŇOV. Pripravili sme pre vás zaujímavý program, počas ktorého budeme odhaľovať lavičky v Parku velikánov, bude sa konať výstava automobilových veteránov a všetko zavŕši slávnostný koncert v podaní jazzového orchestra Back side BIG BAND z Prahy. Príďte s nami osláviť výnimočnú silu a slávu sliačskych liečivých prameňov.

SLIAČSKY KÚPEĽNÝ PLES 2019


16.2. sa konal Sliačsky kúpeľný ples, pod taktovkou event agentúry BlueMark production a hostiteľa Kúpeľov Sliač a.s. Patronát nad plesom si tento rok zobrala primátorka Ing. Mgr. Ľubica Balgová. Ples otvorili spoločne domáci interpreti Tereza Králikova a Komorný orchester ZUŠ Sliač za asistencie Starmánie. Riaditeľ kúpeľov Ing. Jozef Udič privítal plesových hostí a spoločne s primátorkou Sliača a organizátorom plesu, slávnostne ples otvorili.

Plesajúcich hostí roztancovali Starmánia a DJ Hradský. Programom sprevádzala Karin Majtánová, zaspievala aj talentovaná rodáčka Tereza Králiková, zatancovali dievčatá z tanečnej školy Zuzany Niščákovej a parket otvorila tanečná formácia AKNELA Martin. Veľký potlesk si vyslúžil najmä spevák Peter Nagy, ktorý nám pripomenul, že sme „stále frajeri“. Medzi hosťami plesali aj herec Ján Greššo,  hokejista Jožko Golonka, či známy kardiochirurg Viliam Fisher. Už teraz sa tešíme na ďalšie spoločenské akcie, ktoré meno kúpeľov a mesta Sliač budú niesť až za hranice nášho regiónu. 
Za fotografie ďakujeme Ľubovi Porubskému.

10 TIPOV AKO SI BLESKOVO POSILNIŤ IMUNITU

1. PITE VODU S CITRÓNOVOU ŠŤAVOU

Pokúste sa denne vypiť aspoň 2 litre tohto osviežujúceho nápoja. Stačí Vám na to pitná voda a pár citrónov, ktoré si do nej vyžmýkate. Budete tak dodržiavať pitný režim a zároveň si doprajete obrovský prísun vitamínu C, ktorý je dôležitý pre Váš imunitný systém.

2. VYBERTE SI VIAC POHYBU

Áno zas ten pohyb. Hýbme sa viac. Zlepší nám to imunitu a zároveň podporí aj kardiovaskulárny systém. Stačí, že budeme robiť maličkosti lebo aj tie znamenajú zvýšenú telesnú aktivitu. Napríklad chodievajme čo najviac pešo. Ráno po zobudení si dajme mini rozcvičku. V kancelárií vymeňme stoličku za fitloptu atď. atď. Kreativite sa medze nekladú.

3. DOPRAJTE SI VIAC OVOCIA A ZELENINY

Dajte si záväzok, aby ste každý deň zjedli aspoň jeden kus stredného ovocia alebo zeleniny (jablko, hruška, mrkva, banán), tretinu alebo polovicu veľkého (melón, dyňa, šalát, kapusta) či za misku malého (maliny, jahody, černice). Ak máte chuť na sladké, dajte si banán. Vedeli ste, že v našich horách sa skrýva jedno z najzdravších ovocí na svete? Áno, sú ním ČUČORIEDKY.

4. SNAŽTE SA RAŇAJKOVAŤ

4. SNAŽTE SA RAŇAJKOVAŤ
Aj keď je to pre mnohých nesplniteľná úloha, stále platí, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Poriadne raňajky Vám dajú energiu na celý deň a ak obsahujú dostatok vitamínov, tak Vám pomôžu zlepšiť imunitu.

5. DOPRAJTE SI ZDRAVŠIE OBEDY

Na OBED sa pokúste vyhnúť vyprážaným jedlám, skôr voľte pečené, varené alebo grilované jedlo. Ako prílohu, ak je to možné, zvoľte iba zeleninu. K tým zdravším a zároveň populárnym jedlám na obed patrí napríklad špenátový prívarok, zapekaný karfiol, zapekaná brokolica, hydinové alebo zeleninové rizoto, šaláty či pečené kura. Ak máte na výber z viacerých druho rýb, zvoľte lososa – voľne žijúci losos je totiž najzdravšou rybou a jednou z najzdravších potravín na svete. A na záver jeden hint -> Jedlo určite nezapíjajte a každé sústo poriadne prežujte.

6. VEČER SA NEPREJEDAJTE

Opakujú to úplne všetci, úplne všade a majú úplnú pravdu. Ak sa neskoro večer prejeme, spôsobíme tým svojmu žalúdku veľké ťažkosti. Tým, že tráviaca sústava musí pracovať, náš spánok je nekvalitný a nekľudný. Ak Vás večer zachváti hlad, pomôcť môže pol litra vlažnej vody, prípadne už toľkokrát skloňované ovocie a zelenina.

7. PITE BYLINKOVÉ ČAJE

Hovorí sa, že Boh nám v prírode dal liek na každú chorobu. Bylinky pomôžu pri bolestiach hlavy,únave,ťažkostiach dýchacích ciest, kašli či rôznych zápaloch – na všetko sa nájde vhodná bylinka. Netreba však čakať, kým k nám tieto problémy prídu. Bylinkové čaje pite preventívne každý deň.

8. ROZPRÚĎTE SI KRV SPRCHOU

Čas v sprche môžete zužitkovať pre dobro tela. Striedaním teplej a studenej vody v sprche sa Vám rozprúdi krv v tele. Začať treba studenou vodou na nohách odspodu nahor, až po šiju. To isté zopakujte teplou vodou. Celé striedanie by sa malo opakovať jeden až dvakrát za sprchovanie. Posledné slovo by mala mať studená voda.

9. ZHLBOKA DÝCHAJTE

STRES ničí nielen Vašu psychiku, ale aj telo. Preto sa mu treba čo najviac vyhýbať. Ak vo chvíli, ako Vás niečo príšerne rozčúli, začnete zhlboka dýchať a v duchu napočítate do desať. Uľaví sa Vám a predídete tak prípadnej nepríjemnej výmene názorov. Okrem toho hlboké dýchanie:-> eliminuje toxíny-> zlepšuje držanie tela-> stimuluje lymfatický systém-> podporuje činnosť srdca-> priaznivo vplýva na trávenie

10. POZOR NA CHLAD

Otužovanie je síce zdraviu prospešné, ale nemýľte si ho s nedostatočným obliekaním počas chladných a vlhkých dní. Sedením na lavičke počas takýchto dní riskujete dokonca veľmi bolestivý zápal močových ciest. Najviac tepla vraj telo stráca cez hlavu a krk, takže sa najmä v tomto období nebojte začať nosiť šály a čiapky

6 KROKOV, AKO MAŤ POD KONTROLOU SVOJ KRVNÝ TLAK

1. STARAJTE SA O SVOJU HMOTNOSŤ

Krvný tlak stúpa zároveň s hmotnosťou. Aj nepatrné schudnutie Vám môže pomôcť krvný tlak znížiť. V záujme vlastného zdravia sa preto venujte fyzickej aktivite po dobu aspoň polhodiny niekoľkokrát týždenne. Samozrejmosťou by malo byť zdravé stravovanie.

2. OBMEDZTE SOĽ V STRAVE

Jedným z najväčších faktorov je príjem soli, ktorú väčšinou telo získava zo spracovaných potravín. Zníženie sodíka a zároveň zvýšenie draslíka v strave pomôže kontrolovať vysoký krvný tlak. Práve draslík môže zmierniť negatívne dopady sodíka na krvný tlak. Pozor si dávajte aj na príjem nezdravých tukov a potravín, ktoré spôsobujú nárast LDL cholesterolu. Obmedzte alkohol a do svojho jedálnička zaraďte viac ovocia a zeleniny. Ak máte radi sladké, tak odporúčame tmavú čokoládu.

3. OBMEDZTE KOFEÍN

Pri pití kávy sa riadime heslom "Všetkého veľa škodí". Ak budete piť menej kávy, bude to mať priaznivé účinky na váš krvný tlak, pretože káva má tendenciu k zvyšovať účinky stresu na telo. Podľa výskumov môže mať kofeín oveľa horší vplyv na krvný tlak u ľudí, ktorí pijú kávu príležitostne. Nezabudnite ku každej káve vypiť pohár vody, zvýšite tým svoj denný príjem tekutín

4. VYHÝBAJTE SA STRESU

Stres nás vedie k mnohým nerestiam. Aby sme sa ho zbavili tak mnoho ľudí fajčí, pije alkohol alebo sa nezdravo stravuje, čo v konečnom dôsledku spôsobuje zúženie ciev a zvýšenie tlaku. K spôsobom, ako znížiť stres, patria napríklad aj pitie bylinkového čaju, cvičenie či počúvanie hudby, alebo krátkodobé prerušenie práce a povinností. Každý z nás by mal si mal denne nájsť čas na seba a venovať sa tomu, čo má rád a čo ho baví.

5. MEDITUJTE

Meditáciou sa môžeme zbaviť stresu a tým si zároveň znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení. Meditácia, to je hlavne hlboké dýchanie, tiché rozjímanie alebo dlhodobá koncentrácia na určitú vec. Meditácia pomáha človeku upokojiť sa a udržať uvoľnený stav mysle. Prieskumy American Heart Association ukázali, že meditácia dokáže znížiť riziko srdcového infarktu alebo mŕtvice o takmer 50 percent. Nájdite si čas na seba a meditujte.

6. SPITE

Spánok je dôležitý pri regenerácii a obnove buniek. Ľudia, ktorí spia päť alebo menej hodín denne, majú tendenciu k rozvoju vysokého krvného tlaku. Dôvodom je najmä skutočnosť, že nedostatok spánku môže negatívne ovplyvniť reguláciu stresových hormónov, čo vedie k vysokému krvnému tlaku. Táto súvislosť medzi nedostatkom spánku a hypertenziou dáva zmysel i pri ľuďoch, trpiacich spánkovým apnoe (narušenie dýchania počas spánku), ktorí sú považovaní za rizikovú skupinu pri srdcových chorobách.

Kúpele Sliač a článok v SME MY

Dokumenty na stiahnutie

Kúpele Sliač a článok v SME MY ( 1,36 MB)

6 SUPERPOTRAVÍN PRE VAŠE SRDCE A ENERGIU

EXISTUJE 6 SUPERPOTRAVÍN, ktoré Vám dodajú energiu a podporia Vaše SRDCE. Ktoré sú to a aké majú účinky?

1. AVOKÁDO

Obsahuje najviac železa a tukov spomedzi ovocia. Je bohaté na minerály, vitamíny a vlákninu. Pomáha proti depresiám, nervozite a stresu. Zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu v tele.

2. HLIVA USTRICOVÁ

Často býva označovaná ako "Elixír večnej mladosti". Patrí medzi najvzácnejšie jedlé huby. Má pozitívny vplyv na imunitný systém. Je výborným antioxidantom. Obsahuje veľa bielkovín a vlákniny. Je ideálnou diétnou potravinou.

3. CHIA SEMIENKA

Poznali ich už starí Aztékovia. Medzi superpotraviny patria najmä vďaka svojmu unikátnemu zloženiu. Sú zdrojom vitamínov, minerálov, aminokyselín, nenasýtených mastných kyselín Omega 3 a 6, ktoré pomáhajú udržať Vaše SRDCE zdravé. V kombinácii s vodou vytvárajú emulziu, ktorá prispieva k hydratácii tela zvnútra a udrží Vás sviežich po celý deň.

4. GOJI - Kustovnica čínska

Stimuluje tvorbu červených a bielych krviniek. Chráni ľudský organizmus pred kardiovaskulárnymi chorobami.Je to doslova vitamínová bomba! Obsahuje totiž osemnásť rôznych aminokyselín,vitamín, vitamíny B1, B2 a E, vlákninu a dvadsaťjeden stopových prvkov ako vápnik, selén, železo, fosfor a ďalšie.Tento zázrak prírody zabraňuje starnutiu, zlepšuje zrak a povzbudzuje pamäť. A vedľajšie účinky goji vôbec nemá.
Nuž čo dodať. Kupujme GOJI.

5. BROKOLICA - Elektráreň živín

Obsahuje veľké množstvo rozpustnej vlákniny, ktorá na seba viaže voľný cholesterol a vyvádza ho z tela. Je bohatá na horčík, vápnik a draslík, ktoré pozitívne pôsobia pri ZNIŽOVANí VYSOKÉHO KRVNÉHO TLAKU. je vynikajúcim zdrojom príbuzných protirakovinových látok nazývaných izotiokynáty, ktoré rakoviny ničia tak, že neutralizujú karcinogénne látky. Obsahuje vitamín C, bielkoviny, vlákninu, foláty, fosfor, betakarotén, vitamín A, luteín aj zeaxatín atď.
Elektráreň živín je pre brokolicu naozaj výstižný názov :)

Cesnak - zázrak v strúčiku

V jednom strúčiku cesnaku nájdete bróm, vápnik, chlór, meď, železo, horčík, fosfor, draslík, sodík, selén, vitamíny A, B1, B2, B3 a C. Okrem obsahu veľkého množstva látok, ktoré naše telo potrebuje, je tiež prírodnou podporou pre náš imunitný systém. Alicín mu dodáva geniálne vlastnosti. Alicín cesnak v podstate ani neobsahuje, vzniká len pri „porušení“, kedy vzniká. Teda prehltnúť celú cesnak veľký význam mať nebude, najlepšie je ho pokrájať, pretlačiť či dobre požuť. Nielenže je to silné antibiotikum, je to silný protivník aj proti parazitom, kvasinkám, vírusom či pliesňam. Podľa vedcov je cesnak najlepšou zbraňou v boji s cholesterolom v strave, a tak nám výrazne pomáha udržať jeho prirodzenú hladinu a tým tiež podporuje ZDRAVIE CIEV A SRDCA.

SRDCOVÁ PREVIERKA

V jednom nemenovanom médiu (časopis ZDRAVIE špeciál) sme zachytili tento zaujímavý a rýchly "srdiečkový" test. 
Vyskúšajte sa ;) A môžete aj zdieľať, nech robíme osvetu spoločne ;) 
P.S.: Veľa užitočných informácií o srdcovo-cievnych ochoreniach si môžete prečítať v našom BLOGu nižšie.

Dokumenty na stiahnutie

SRDCOVÁ PREVIERKA ( 0,25 MB)

Na slovíčko s novým hlavným lekárom v Kúpeľoch Sliač, MUDr. Ľubošom Kekeňákom

Počas leta sa u nás zmenilo obsadenie pozície „hlavný lekár“. Hlavným lekárom sa stal mladý, ale fantastický lekár s množstvom skúseností, moderným pohľadom na medicínu a čo je najhlavnejšie s prístupom, ktorý by mal mať každý lekár. Svoju profesiu totiž neberie ako povolanie, ale ako poslanie.

MUDr. Kekeňák v rokoch 1999 – 2005 študoval na Lekárskej fakulte UK v Bratislave. Lekársku prax získaval nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pôsobil na Internej klinike LFUK a UNB v Bratislave, na Klinike Idar-Oberstein (Nemecko), MEDIAN Reha-Zentrum / Kardiologická rehabilitačná klinika (Nemecko), Klinik Höhenried / Kardiologická rehabilitačná klinika (Nemecko). Okrem tejto praxe má na svojom konte aj atestáciu z vnútorného lekárstva a viacero doplnkových kurzov.

Pána doktora sme po jeho príchode aj trochu vyspovedali.

1. V čom sú výnimočné Kúpele Sliač a prečo ich navštíviť?
Jedinečnosť Kúpeľov Sliač nie je len celoslovenská ale aj celosvetová. Vo svete sa nachádza len málo miest s podobným zložením liečivej minerálnej vody. Sliačska minerálna voda ako aj žriedlový plyn majú vysoký podiel oxidu uhličitého. Je to práve ideálne chemické zloženie a jedinečná izotermická teplota, ktoré robia sliačsku vodu unikátnou. Prírodný žriedlový plyn využívajú Kúpele Sliač dokonca ako jediné na Slovensku. Ich účinky sú širokospektrálne. Okrem rozšírenia ciev a protibolestivého účinku, zvyšujú obranyschopnosť organizmu, navodzujú psychickú a fyzickú relaxáciu ako aj mnoho ďalších priaznivých efektov.
2. Prírodné liečivé zdroje alebo lieky?
Oboje, kúpeľnú liečbu vidím ako doplnkovú liečbu k liekom, ktoré sú pre klienta potrebné. Idú teda akoby „ruka v ruke“. Okrem toho počet nežiadúcich účinkov kúpeľnej liečby môže byť rádovo nižší ako pri liekoch.
3. Je prevencia dôležitá?
Prevencia je podľa mňa jednou z najdôležitejších zložiek medicíny. Podľa niektorých zdrojov viac ako 50% zníženie úmrtnosti na srdcovocievne ochorenia je dôsledkom zmien v rizikových faktoroch, a to je v medicíne obrovské číslo.

Na záver si pozrite pár fotiek z jedinečných procedúr.
O ich účinkoch sa dočítate tu: http://www.spa-sliac.sk/?kupelne-procedury.html

Tešíme sa na Vás v kúpeľoch Vášho srdca.

Liečivé pramene v Kúpeľoch Sliač

O liečivých prameňoch v Kúpeľoch Sliač sa toho už popísalo mnoho. Vďaka ich liečivým účinkom a jedinečnému zloženiu sa stali celosvetovo známe a uznávané.

Viete však akým spôsobom sa tento liečivý poklad zachytáva a dostáva z útrob zeme na povrch, aby sme ho mohli využívať?

Spôsoby sú dva:

1. Typ zachytenia VRT

Môžeme si ho predstaviť ako trúbku zavŕtanú do zeme, prostredníctvom ktorej sa liečivá voda dostáva na povrch (viď. obr.1).

2. Typ zachytenia ZVON

Je veľmi zaujímavým a jedinečným typom vrtu. Vo vopred stanovenej hĺbke sa vytvorí tzv. zvon, v ktorom sa liečivá voda kumuluje z množstva malých prameňov a prostredníctvom potrubia sa dostáva na povrch (viď. obr.2).

Veľa liečivej vody na malom priestore...

Výdatnosť prameňov závisí hlavne od množstva podzemnej vody, ktorá sa nachádza v geologickom podloží danej oblasti. Geologické podložie Kúpeľov Sliač je výnimočné tým, že na veľmi malom území sa nachádza 5 prameňov,  ktoré majú odlišné minerálne zloženie.

Informácie o jednotlivých prameňoch: typ zachytenia, hĺbka, zloženie vody a ich účinky nájdete v galérií pod textom.


Hlavné faktory, ktoré spôsobujú srdcovo – cievne ochorenia

Najčastejšou príčinou úmrtia Slovákov sú srdcovo-cievne ohorenia. Aké sú však faktory, ktoré ich spôsobujú?

• nedostatok fyzickej aktivity,
• fajčenie,
• nadváha a obezita,
• vysoký krvný tlak,
• vysoká hladina cholesterolu,
• nedostatočná najmä prevencia.

Až deväť z desiatich Slovákov má minimálne jeden rizikový faktor pre vznik nejakého kardiovaskulárneho ochorenia. Alarmujúci je fakt, že čoraz viac detí, najmä vo veku puberty je obéznych.

Rozoberme si uvedené faktory jednotlivo:

Faktor „nedostatok fyzickej aktivity“ je zvýraznený tučným, lebo podľa vedcov je rozsah problému taký, že sa rovná pandémií. Na základe jednej z mnohých štúdií nedostatok pohybu spôsobuje vo svete rovnaký počet predčasných úmrtí ako fajčenie. Väčšinu dňa strávime bez pohybu (presedíme ho). Dospelí v práci a deti v škole, aby sme potom prišli domov a znovu si sadli pred televízor alebo za počítač. Pritom zvýšiť pohybovú aktivitu nie je nič zložité. Odporúčaný čas venovaný aktívnemu pohybu je 30 minút denne. Pod tým môžeme rozumieť aj veľmi jednoduchú aktivitu akou je prechádzka, bicyklovanie, beh alebo plávanie. Ak máte v dome výťah, začnite chodiť po schodoch alebo sa prejdite pešo do potravín atď. Možností je neúrekom.
 
Fajčenie - prieskum Eurobarometra ukazuje, že na Slovensku je menej fajčiarov, ako je priemer Európy, a ich počet klesá. V súčasnosti aktívne fajčí každý piaty dospelý Slovák. Fajčenie dočasne zvyšuje krvný tlak, zrýchľuje srdcovú činnosť, spôsobuje kôrnatenie ciev, zvyšuje hladinu cholesterolu, zužuje krvné cievy a asi najväčším rizikom je infarkt. Ten, kto vyfajčí balíček cigariet denne, je ohrozený infarktom dvojnásobne častejšie ako ten, kto nikdy nefajčil.

Faktory nadváha, obezita, vysoký krvný tlak a vysoká hladina cholesterolu úzko súvisia s nedostatkom fyzickej aktivity. Ideálnu hmotnosť jednotlivca dostaneme, keď od svojej výšky v centimetroch odpočítame 100. Navyše nadbytočný cholesterol spôsobuje počiatočné štádium rozšírenej choroby – arteriosklerózy. S tým súvisí aj riziko vzniku infarktu a náhlej cievnej mozgovej príhody. Každý človek starší ako dvadsať rokov by si raz za päť rokov mal dať zmerať hladinu cholesterolu a pamätať si, že nemá prekročiť 5 mmol/l. Každodenné stravovacie návyky sú veľmi dôležité a preto si vyberajme jedlá s nízkym celkovým obsahom tukov, s vysokým obsahom vlákniny a s nízkym obsahom cholesterolu. Patrí sem hlavne surová zelenina, najmä cibuľa, pór, cesnak, ďalej ovocie, a to predovšetkým jablká. Veľmi dobré sú aj strukoviny (fazuľa), celozrnné pečivo pre vysoký obsah vlákniny. Z mäsa sa odporúča iba hydina, králik, ryby, a to najmä morské. Mliečne výrobky cholesterol obsahujú, preto pri ich konzumácií musíme dať prednosť nízkotučným výrobkom pred smotanovými.

Prevencia je dôležitým faktorom a zároveň je aj značne zanedbávaná. Ľudia o prevencií takmer vôbec neuvažujú. Väčšinou vyhľadajú lekára až keď už je problém na svete. Príznaky srdcových ochorení sa môžu u žien a mužov odlišovať. Medzi najbežnejšie príznaky patria: bolesť na hrudníku, rýchle búšenie srdca (tachykardia), pomalý tlkot srdca (bradykardia), dýchavičnosť, bolesť, znecitlivenie, slabosť alebo chlad v končatinách, závraty, nezvyčajná únava, potenie. V Kúpeľoch Sliač sa môžete dozvedieť od nášho profesionálneho zdravotníckeho personálu ešte o mnoho viac a pobytom jednoznačne prispejete k spomínanej prevencií.

Na záver stručné zhrnutie :) Aby sme predišli riziku vzniku srdcovo-cievneho ochorenia, zvýšme pohybovú aktivitu, nefajčime, stravujme sa zdravo a nepodceňujme prevenciu.

Najčastejšou príčinou úmrtia Slovákov sú srdcovo-cievne ochorenia (choroby obehovej sústavy).

Srdcovo-cievne ochorenia v číslach

Podľa údajov NCZI boli srdcovo-cievne ochorenia príčinou viac ako 48 % z celkového počtu 53  826 úmrtí v roku 2015, t.j. 25 906 úmrtí. Zároveň boli srdcovo-cievne ochorenia aj najčastejšou príčinou hospitalizácie. V roku 2015 bolo pre srdcovo-cievne ochorenia indikovaných 188 671 hospitalizácií (počet hospitalizácií vrátane prekladov). V porovnaní s predošlými rokmi bol zaznamenaný mierny pokles, ale uvedené čísla sú stále veľmi vysoké. Z diagnóz je v rámci kardiovaskulárnych ochorení veľmi nebezpečný vysoký krvný tlak (hypertenzia). Výsledky zisťovaní European Health Survey (EHIS) za obdobie 2014 ukázali, že hypertenziou trpí každý štvrtý občan Slovenska (25,8% obyvateľov). Zarážajúci je aj počet predpísaných liekov v súvislosti s liečbou kardiovaskulárnych ochorení. V roku 2015 bolo podľa údajov NCZI na liečbu kardiovaskulárnych ochorení predpísaných neuveriteľných 28 381 650 kusov liekov. 

Zdravie je jednou z najdôležitejších a nenahraditeľných hodnôt v ľudskom živote. V hodnotovom rebríčku človeka sa spravidla nachádza na poprednom mieste. Nezanedbávajme svoje zdravie a starajme sa o seba čo najdôkladnejšie. V Kúpeľoch Sliač sme na túto problematiku odborníci. Na čele s našim špičkovým tímom lekárov a zdravotníkov sme pripravení pomôcť Vám či už v prípade problémov so srdcovo-cievnymi ochoreniami alebo s ich prevenciou. Poradíme Vám ako si správne nastaviť resp. zmeniť životný štýl, aby Vaše srdce a telo bolo silné a zdravé. S prispením svetovo unikátnej liečivej sily Kúpeľného prameňa by ste sa mali cítiť lepšie už po absolvovaní jedného pobytu. Príďte sa o tom presvedčiť a vyberte si z našej bohatej ponuky pobytov, ktorú nájdete tu:
http://www.spa-sliac.sk/?kupelne-pobyty.html
http://www.spa-sliac.sk/?pobyty-seniori.html

O hlavných faktoroch, ktoré majú najväčší vplyv na srdcovo-cievne ochorenia si napíšeme v ďalšom príspevku. 

Herečka Mária Kráľovičová v Kúpeľoch Sliač oslávila svoje jubileum a otvorila Park velikánov.

Charizmatická herečka Mária Kráľovičová, ktorej dnes nikto nepovie inak ako Marína, podľa rovnomenného diela od Andreja Sládkoviča, oslavuje v tomto roku krásne, 90. ročné jubileum. Sériu osláv zakončila symbolicky na Sliači, kde Andrej Sládkovič počas svojho pôsobenia napísal unikátnu báseň Marína venovanú jeho nenaplnenej láske Máríne Pischlovej.

Oslava začínala v sobotu, 17.06.2017, o 16:00 hod. otvorením Parku velikánov v Kúpeľoch Sliač a odhalením troch originálnych lavičiek, z ktorých každá má iný dizajn a budú dominantami Park velikánov. Ako prvá bola odhalená práve „Marínina lavička“ venovaná Maríne (Márií Kráľovičovej). Pokračovalo sa „lavičkou zaľúbených“ venovanej slávnemu slovenskému spisovateľovi Andrejovi Sládkovičovi a treťou bola „babičkina lavička“ venovaná nezabudnuteľnej autorke Božene Nemcovej. Obaja spisovatelia sa v Kúpeľoch Sliač liečili a Park velikánov by sa mal rozrastať naďalej v súvislosti s ďalšími slávnymi osobnosťami, ktoré si uctíme ich vlastnou lavičkou.

Po otvorení Parku velikánov sa účastníci v Kúpeľoch Sliač presunuli na kolonádu KH Palace a pokračovalo sa oslavou nádherného, 90-ročného jubilea Márie Kráľovičovej. Pre tak vzácnu osobnosť bol pripravený aj náležitý program. Svojimi vystúpeniami si ju uctili umelci z okolia a medzi gratulantov patrili osobnosti ako Jozef Oklamčák, Mária Reháková či Jozef Golonka. Na záver si pani Mária Kráľovičová za spevu všetkých gratulantov prevzala narodeninovú tortu, o ktorú sa podelila so všetkými zúčastnenými. Pevne veríme, že pani Kráľovičová si z Kúpeľov Sliač odniesla krásny zážitok a svoju lavičku v Parku velikánov bude navštevovať ešte dlhé roky. 

Oslava a otvorenie Parku velikánov boli súčasťou podujatia Sliačskeho kúpeľného kultúrneho leta, ktoré Kúpele Sliač organizujú v spolupráci s mestom Sliač. Počas celého leta budú pre Vás pripravené pravidelné kultúrne podujatia. 
Program Sliačskeho kúpeľného kultúrneho leta nájdete tu:
http://www.spa-sliac.sk/?skl.html