Kultúra, voľný čas a okolie

Kultúrne podujatia v Kúpeľoch Sliač

O spríjemnenie voľného času sa posnažíme aj pravidelnými kultúrnymi podujatiami.

Výnimočná poloha

Veľkou výnimočnosťou je dokonalý pokoj od ruchu veľkomiest v kontraste s optimálnou polohou v strede Slovenska, ktorá umožňuje ľahkú dostupnosť rôznymi typmi dopravy.

Kúpele Sliač sa nachádzajú 15 km od Banskej Bystrice v krásnom prírodnom prostredí medzi Slovenským Rudohorím a Kremnickými vrchmi. Letecky je možné využiť spojenia do Bratislavy, Viedne alebo do Budapešti a odtiaľ použiť buď vlakovú alebo autobusovú dopravu. Vlakom sa dá dopraviť z Bratislavy priamo na Sliač. Ak majú hostia záujem môžu si objednať aj súkromný transfer z letiska priamo do kúpeľov. Túto službu zabezpečuje personál kúpeľov za poplatok vždy, keď o to klient požiada. Kúpele Sliač sú svojou polohou ideálnym miestom odkiaľ klienti môžu denne vyrážať na dobrodružné výlety s cieľom spoznávať rozmanitý okolitý región, jeho históriu, zvyky a prírodné krásy, ktoré sú jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Aktivity a doplnkové služby v areáli

V areáli Kúpeľov Sliač máte možnosť využiť široké spektrum služieb a zároveň veľa možností na voľnočasové aktivity.

Areál je tvorený prevažne lesoparkom a anglickým parkom. Sú v ňom vysadené početné druhy drevín, gaštanové, topoľové a lipové aleje, vzácny a voľne rastúci rododendrón, ktorý v takom množstve nerastie na žiadnom inom mieste v rámci Slovenska. Unikátom je tzv. borovica Ľudmily Podjavorinskej, ktorá sa stala chráneným exemplárom. Traduje sa, že Ľudmila Podjavorinská počas svojho pobytu v kúpeľoch pod ňou vždy sedávala a venovala sa spisovateľskej tvorbe. Zároveň je súčasťou jednej z dvoch oddychový zón s fontánami, jazierkami a lavičkami, na ktorých načerpáte pozitívnu energiu. Ak máte radi aktívny oddych v letných mesiacoch je Vám k dispozícií termálne kúpalisko a tenisové kurty. Celoročne sú v areáli prístupné tzv. Srdiečkové trasy, ktoré poskytujú nádherné výhľady na okolité kotliny a pohoria. Tri srdiečkové trasy, označené písmenami A, B a C, sú príjemnou možnosťou na prechádzku a vďaka rôznej náročnosti aj na ľahšiu turistiku.

Osobitné postavenie v rámci areálu má zóna s pitnými prameňmi, ktorá je jedinečná najmä tým, že na veľmi malej rozlohe sa nachádzajú až 4 pitné pramene s rozdielnym zložením.

Prameň Štefánik – je najstudenším prameňom s teplotou 12ºC. Má vysoký obsah kysličníka uhličitého a farmakologicky aktívneho železa. Je najobľúbenejším prameňom, jeho voda je jemne mineralizovaná, hypotonická, uhličitá, obsahuje hydrouhličitany, vápnik a železo. Je vhodný na podporenie trávenia, pri chudokrvnosti, pomáha pri osteoporóze, znižuje lámavosť nechtov a vlasov.
Prameň Bystrica – prameň s teplotou vody 23ºC. Jeho pôvodný názov bol Dorotha a dostal ho podľa manželky palatína Jozefa Habsburského. Priaznivo pôsobí najmä pri ochoreniach žalúdka, pankreasu, žlčníka, žlčových a močových ciest.
Prameň Lenkey – prameň s teplotou 22,5ºC. V roku 1834 prameň upravil prírodovedec a milovník sliačskej prírody Acacius Lenkey. S vysokým obsahom jódu má priaznivé účinky pri ochoreniach štítnej žľazy a očí. 
Prameň Adam -  prameň s teplotou vody 23ºC. Je jediným prameňom, z ktorého voda nevyteká, ale eruptuje v pravidelných intervaloch. Je odporúčaný pri ochoreniach močového mechúra, črevných kataroch, poruchách tukového metabolizmu, gravidite, dojčení, orsteoporóze a pri zvýšenej športovej aktivite.

Areál Kúpeľov Sliač pôsobí ako balzam na dušu. Podarí sa Vám v ňom načerpať pozitívnu energiu z prírody a zároveň pocítite neskutočný pokoj, ktorý prispeje k Vašej harmónií tela a duše.

Prírodné krásy a turistika

Slovenské Rudohorie, Nízke Tatry, Kremnické vrchy, Veľká Fatra a ich prírodné krásy poskytujú rozmanité možnosti na turistiku a cykloturistiku s možnosťou výberu tratí od ľahkých až po veľmi náročné.

Donovaly
Donovaly sú jedným z najfrekventovanejších turistických centier v okolí Kúpeľov Sliač. Vzdialené necelých 30 minút cesty autom. V lete ponúkajú rozličné formy zábavy, turistiky, cykloturistiky, lanovú dráhu, bobovú dráhu a mnoho ďalších atrakcií pre deti a dospelých. V zimnom období sú skvelým centrom na lyžovanie, disponujú 17 zjazdovkami s dĺžkou viac ako 11km. Priaznivci bežeckého lyžovania môžu využiť viac ako 20 km značených bežeckých tratí. Samozrejmosťou sú rozmanité služby aj mimo zjazdoviek. Množstvo reštaurácií, barov a podnikov, v ktorých si príde na svoje aj náročný klient.

Jasná – Chopok
Jasná – Chopok je najmodernejším a najväčším lyžiarskym strediskom na Slovensku. Svedčí o tom 30 lanoviek a vlekov a vyše 46km lyžiarskych zjazdoviek. Cesta k nim z Kúpeľov Sliač trvá autom približne 45 minút. Tento lyžiarsky rezort uspokojí všetky typy lyžiarov. Zalyžuje si tu úplný začiatočník, ale aj profesionál. Členitý terén a nadmorská výška 2 004 m.n.m. sú zárukou nezabudnuteľných výhľadov a zážitkov z lyžovania.

Košútka 
Košútka je síce lyžiarskym strediskom, ale najväčšou atrakciou je vysutá lanová dráha, tzv. zip wire dráha, ktorá je najdlhšou dráhou tohto typu na Slovensku. Vysutá lanová dráha s dĺžkou 455m prechádza ponad údolie a s najvyšším bodom 37m zaručuje prekrásne výhľady na okolie, ale najmä nezabudnuteľný adrenalínový zážitok.

Harmanecká jaskyňa 
Harmanecká jaskyňa, inak nazývaná aj „Biela jaskyňa“ najmä kvôli farbe vápenca, ktorým je tvorená, sa nachádza pri Banskej Bystrici. Okrem nádherných podzemných priestorov jaskyne, ktoré sú tvorené viacerými dómami, jazierkami a nástennými vodopádmi z bieleho sintra, cestou k jej vchodu absolvujete zaujímavý náučný chodník, ktorý poskytuje informácie o ďalších výnimočnostiach v okolí. 

Badínsky prales
Badínsky prales sa nachádza v tesnej blízkosti Kúpeľov Sliač. Pôsobí veľmi nenápadne, je to však územie európskeho významu. V roku 1994 sa stal Národnou prírodnou rezerváciou, zároveň patrí aj do sústavy chránených území krajín Európskej únie – NATURA 2000. Vyskytujú sa v ňom stromy s vekom viac ako 400 rokov a prechádzka v ňom návštevníkov prenesie do úplne iného sveta na míle vzdialeného od dnešnej hektickej doby. 

Historické pamiatky v okolí

Okolie Kúpeľov Sliač ponúka aj veľké množstvo vzácnych kultúrnych a historických pamiatok.

Drevený artikulárny kostol v Hronseku
Drevený artikulárny kostol sa nachádza v obci Hronsek. Je jednou z najznámejších pamiatok v okolí Kúpeľov Sliač. V roku 2008 bol zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Konštrukcia kostola je celá z dreva, pri jeho výstavbe nebol použitý ani jeden železný klinec. Kostol priam poukazuje na vyspelosť a zručnosť vtedajších remeselníkov. Právom patrí medzi architektonicko-umelecké skvosty Slovenska.

Pamätník SNP
Múzeum SNP je impozantnou stavbou v Banskej Bystrica z roku 1969, ktorá bola vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku v roku 1982. V múzeu sa nachádza jedinečná stála expozícia venovaná obdobiu v rokoch 1918 – 1948 s názvom Slovensko v protifašistickom hnutí odporu Európy v rokoch 1939 – 1945. Prezentuje významnú úlohu Slovenska v týchto rokoch. Návštevníci sa v ňom môžu preniesť do doby Slovenského národného povstania prostredníctvom súdobého oblečenia, zbraní a dokumentov, ktoré sú zachované v originálnom stave. Zároveň prostredníctvom video prezentácie vzhliadnuť najdôležitejšie okamihy Slovenského národného povstania.

Pustý hrad
Pustý hrad pri meste Zvolen sa rozlohou radí medzi najrozsiahlejšie hrady v strednej Európe. Nachádza sa na vyvýšenine, z ktorej je možné vidieť celú Zvolenskú kotlinu, pohorie Poľana alebo Kremnické vrchy. Jeho strategická poloha vyplýva z histórie keďže musel odolávať početným nájazdom Turkov a Tatarov. Z histórie sa zachovali pôvodné hradby, ktoré podčiarkujú jeho pôvodnú veľkosť. Vďaka bohatej minulosti v jeho areáli prebiehajú aj v súčasnosti archeologické vykopávky sprevádzané stále novými objavmi.

Špania Dolina
Špania Dolina je historická banícka obec ležiaca neďaleko Banskej Bystrice, ktorá bola v roku 1979 vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Dominantou sú odvaly, ktoré vznikli počas dlhodobej baníckej ťažby. Odvaly zo šácht Maximilián, Ferdinand a Ľudovík kompletne zmenili ráz doliny, vyrástla na nich prakticky celá obec a dohromady tvoria neuveriteľných viac ako 725 000m3 sutiny. Okrem toho sa v Španej Doline nachádza Kostol Premenenia Panny Márie z roku 1245 a kaplnka Božieho hrobu, ktorá je jedinou kópiou Božieho hrobu z Jeruzalemu na Slovensku.